شرکت در نظرسنجی

قدم به قدم تا زندگی مشترک - بخش اول

 

 

یک زوج جوان بعد از آشنایی تصمیم میگیرند با هم ازدواج کنند در حالی که حتی روحشان هم از فراز و نشیب ها و مهارت های ضروری در مقوله ی زندگی مشترک بی اطلاع است. این کم تجربگی امری عادی تلقی می شود اما باید توجه داشت که توجیه مناسبی برای روزهای روشن فردا نخواهد بود، به همین دلیل ما پیشنهاداتی را به شما ارایه می کنیم که امیدواریم با امید به خدا و با عمل به آنها زندگی مشترک شما کیفیت مطلوب تری پیدا کند.

مهمترین قدمهایی که اطلاعات کافی در مورد آن به شدت از مشکلات آتی در زندگی زوج های جوان می کاهد برای سه دوره زیرپیشنهاد می شود.

  • مرحله انتخاب: قدم های مهمی که پیش از خواستگاری و درمرحله انتخاب باید برداشته شود.
  • دوره نامزدی : قدم های مهمی که بعداز خواستگاری رسمی و درمرحله آماده شدن برای عقدبرداشته می شود.
  • مرحله عقد : قدم های مهمی که بعداز جاری شدن خطبه عقد برداشته می شود.

 

1- مرحله انتخاب  ( دوره پیش از خواستگاری )

اقداماتی که در مرحله گزینش همسر و پس از انتخاب اولیه باید انجام داد عبارتنداز:

  • مشاورۀ شخصیتی
  • مشاورۀ ژنتیک
  • غربالگری

 این اقدامات باید پیش از شکل گیری هرگونه رابطه عاطفی بین یک زوج انجام شود. چراکه در برخی موارد مشاوران شخصیت، ژنتیک ویا غربالگری توصیه به عدم انجام ازدواج بین افراد مورد نظر می کنند که در صورت شگل گیری علاقه، مشکلات روحی فراوانی برای جوانان ایجاد می کندکه تبعات آن سال های سال گریبان زندگیشان را می گیرد.

مشورت با مشاور شخصیتی

پیشنهاد می شود،قبل از شروع اقدامات ابتدایی ازدواج، دختر و پسر با اطلاع خانواده ها به یک مشاور خبره، دارای تجربه و معتبر مراجعه کنند. مشاور می تواند با بررسی وضعیت روحی و روانی، شرایط اجتماعی، فرهنگی و خانوادگی هر دو طرف به شما کمک کند تا انتخاب صحیح تری انجام دهید. همچنین مشاور می تواند با استفاده از تجربه ی خود، راهکارهایی را به شما ارائه دهد که از به وجود آمدن مشکلات در آینده جلوگیری شود و با توجه به شرایط و ویژگی های شخصیتی شما، ارائه راهکارهای مختلف از طرف مشاور به بهبود رابطه ی شما کمک خواهد کرد.

یک مشاور خبره می تواند تشخیص دهد که آیا انتخاب شما مناسب است یا خیر، و در صورت مناسب بودن انتخاب می تواند مسائل پیش روی هر شخصیت را تا چند سال آینده پیش بینی کرده و راه حل های مناسبی را به شما برای مواجهه با آنها ارائه دهد. کارکرد دیگر یک مشاور مناسب در شفاف سازی ایرادات شخصیتی هر فرد و کمک به برطرف کردن آنها است. هر کسی ممکن است نواقصی در خود داشته باشد که تا پیش از این چندان به چشم نمی آمده یا مشکل ساز نبوده است، اما هنگام حضور فردی دیگر و قرار گرفتن در شرایط زندگی مشترک این ایرادها مشکل ساز می شوند. مشاور به شما کمک می کند با پذیرش مسئولیت در قبال زندگی مشترک راهکارهای مناسبی را برای مواجهه با آنها پیدا کنید؛ هرچند این مسیر به صبر و پشتکار زیادی احتیاج دارد که انشاالله با علاقه ی قلبی ای که بین شما وجود دارد، از ان عبور خواهید کرد.

این موارد به شما کمک خواهد کرد تا علاوه بر انتخابی صحیح تر، مشکلات کمتری را در شروع زندگی مشترک خود تجربه کنید.

 

مراجعه به مشاور ژنتیک

پیشنهاد بعدی ما قبل از اقدامات اولیه ی ازدواج، مراجعه به مشاور ژنتیک است. مشاور ژنتیک پیشینه ی بیماری های خانوادگی رایج و بیماری های موجود در خانواده ی درجه اول دختر و پسر را بررسی می کند و پس از ترسیم نمودار بیماری های دو طرف، احتمال ابتلا به بیماری های خاص در فرزند آینده را ارائه می دهد. شاید با بیان اینکه حدود 2000 بیماری ژنتیکی تا امروز شناخته شده است، اهمیت این مطلب کمی روشن تر شود، هرچند امکان بررسی مو به مو برای این بیماریها ممکن نیست، اما می توان به این ترتیب از مسائل حاد ژنتیکی پیشگیری کرد.ارائه ی راهکارهایی برای کاهش احتمال ابتلا به این بیماری ها و مراقبت های آینده نیز به جریان پیشگیری کمک می کند.

قطعا زمانی که با توجه به نظر مشاور احتمال ابتلا به بیماریهای ژنتیکی کم باشد، شما با آسودگی خاطر بیشتری می توانید قدم به میدان زندگی مشترک بگذارید. گاهی نیز احتمال ابتلا به بیماری در فرزند آینده چنان حاد است که مشاور صرف نظر کردن از این وصلت را به مراجعین پیشنهاد می دهد، علاوه بر این از هر دو طرف آزمایشی گرفته می شود تا ایمنی دختر و پسر نسبت به بیماری های خاص مثل هپاتیت بررسی شده و یک بررسی کلی نیز برای تایید سلامتی طرفین انجام می شود. این بررسی می تواند احتمال ابتلا به بیماری های خاص یا برخی معلولیت ها را تا اندازه ای کاهش دهد.

غربالگری

 هدف از غربالگری تعیین خطر ابتلای جنین به 3 سندرم (داون – ادوارد – پاتو) و نقایص لوله ی عصبی (NTDs) می باشدکه از طریق یک آزمایش خون + یک سونوگرافی برای بررسی ضخامت پشت گردن ( سونوی ان تی - NT ) و وجود استخوان بینی (ان بی - NB ) انجام میشود. غربالگری جدیدا در دستورکار برنامه های عقد وازدواج قرارگرفته و الزام قانونی یافته است.

 

 2- دوره نامزدی

موارد پیش بینی شده در قوانین کشور که جاری شدن خطبه عقد منوط به انجام آنهاست عبارتند از :

  • آزمایش عدم اعتیاد
  • تزریق واکسن کزاز
  • آزمایش خون
  • شرکت در جلسات آموزشی پیش از ازدواج

 

3- دوره بعد ازعقد

بحش سوم، تجربیات شخصی افراد متأهل در مورد فراز و نشیبهای دوره ازدواج است که از طریق گفتگو با افراد باتجربه گردآوری و ارایه می شوند.

* قبل از شروع این بخش تاکید می شود، اطلاعات مربوط به افراد متاهل صرفا تجربیات شخصی افراد بوده و بهتر است موارد مطرح شده با افراد با تجربه تری در این زمینه موردکنکاش بیشتری قرار بگیرند.